© Rootsville.eu

Kandace Springs (US)
tiltle: Lady In Satin
music: Jazz
release date: may 09, 2025
label: SRP Records
promotion: Lydia Liebman Promotions
info artist:
Kandace Springs

© Rootsville 2025


Lady in Satin is het vijfde album van Kandace Springs, een gewaardeerde jazzvocaliste uit Music City: Nashville, Tennessee. Een schitterend eerbetoon aan Billie Holiday: de twaalf nummers tellende collectie is een eerbiedige, luxueuze en smaakvolle herinterpretatie van Lady Day's klassieke gelijknamige album uit 1958.

De cover is een knipoog naar die van het 65-jarige origineel: waar Holiday linksaf sloeg, keek Springs in de lens en onthulde Lady Day's kenmerkende witte gardenia in haar haar. Maar Lady in Satin is geen impressie van Holiday: het tegenovergestelde is waar. Het laatste album dat Holiday tijdens haar leven uitbracht, het postume Last Recording uit 1959 sloot haar studiodiscografie af, het prachtig door weer en wind geteisterde Lady in Satin wordt algemeen erkend als Holiday's laatste meesterwerk.

De pandemie zette Kandace aan het denken, met als resultaat haar meest persoonlijke album tot nu toe, Run Your Race, dat in 2024 uitkwam op SRP Records. Paris Move noemde Run Your Race, een eerbetoon aan Springs' overleden vader, "een groots werk dat Kandace's vermogen toont om zichzelf opnieuw uit te vinden zonder misstappen, wat het kenmerk is van grote artiesten." Dit alles leidde onherroepelijk tot Lady in Satin.

Van concept tot concert duurde het bijna een jaar om Lady in Satin te laten rijpen. Omdat tijdloze, weelderige orkestraties de eerste prioriteit waren, schakelden Springs en het Orquesta meesterlijke arrangeurs in: Nuno Peixoto de Pinho, Carlos Azevedo, Daniel Bernardes, William Goodchild, Pedro Moreira en Telmo Marques.

Deze gepersonaliseerde scène van Lady in Satin begint met "You've Changed" van Carl Fischer en Bill Carey – tevens het eerste nummer dat Springs en het Orquestra opnamen. Hierna volgt een sudderende versie van "You Don't Know What Love Is" van Don Raye, Gene De Paul en Tobias T. Gebb – oorspronkelijk geschreven voor de Abbott en Costello-film Keep 'Em Flying uit 1941. "Ik luister al naar "For All We Know" sinds de middelbare school," zegt Springs over de steunpilaren van J. Fred Coots en Samuel M. Lewis. Eerlijk gezegd kende ik vooral de versie van Donny Hathaway. Maar Billie zingt het volledige couplet aan het begin van het nummer, en dat had ik nog nooit eerder gehoord. Het gaf het nummer een compleet nieuwe betekenis, maakte het nog dieper.

Springs geeft vervolgens haar eigen draai aan "I'm a Fool to Want You" van Joel S. Harron, Frank Sinatra en Jack Wolf; "But Beautiful" van Jimmy Van Heusen en Johnny Burke, uit de film Road to Rio van Bing Crosby uit 1947; en "I'll Be Around" van Alec Wilder, dat in 1943 een hit werd van de Mills Brothers.

"Door deze nummers te leren, heb ik het gevoel dat ik een hoop nieuwe vrienden heb!", zegt Springs lachend. "Ik had nog nooit van [Elise Bretton, Sherman Edwards en Don Meyer] 'For Heaven's Sake' gehoord, en nu is het een van mijn favoriete nummers." Edward Redding en Eileen Tracye Smiths "The End of a Love Affair" zet deze aangrijpende reis door de liefde voort, gevolgd door Rodgers en Harts "It's Easy To Remember", geschreven voor een andere film van Bing Crosby – ditmaal Mississippi uit 1935.

Ondanks dat ze destijds hits waren, zijn Matt Dennis en Tom Adairs "Violets For Your Furs" – geschreven en voor het eerst opgenomen door Frank Sinatra met Tommy Dorseys orkest – en Hoagy Carmichaels "I Get Along Without You Very Well" wat achtergebleven, wat betreft de normen: Lady in Satin was een kans voor Springs om beide te belichten. Het album eindigt meesterlijk met Rodgers en Harts steunpilaar "Glad to Be Unhappy". Hier en door het hele album heen maakt het ensemble volop gebruik van klankkleuren die normaal gesproken voorbehouden zijn aan traditionele klassieke muziek – hoorns, fagotten, harp, pauken – om weelderige dalen en torenhoge pieken te creëren die een typische bigband of strijkerssectie niet kan bereiken.


tracks:

  1. You’ve Changed
  2. You Don’t Know What Love Is
  3. For All We Know
  4. I’m a Fool to Want You
  5. But Beautiful
  6. I’ll Be Around
  7. For Heaven’s Sake
  8. The End of a Love Affair
  9. It’s Easy to Remember
  10. Violets for Your Furs
  11. I Get Along Without You Very Well